Vitlackerad fristående hurts med fem lådor, hurtsens baksida med flyttbara hyllplan, låsbar, längd 38, bredd 69, höjd 66 cm, skrivbord av teak med benställning av böjträ, längd 135, bredd 71, höjd 74 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Senare målning. En plugg för hyllplan saknas Fläckar. Ställvis blekt.
Enligt uppgift inköpt på 1950-talet