Fanerat med teak. Detaljer av ek. Tre lådor. Två skåpdelar. Längd 159 cm, bredd 42 cm, höjd 95 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Defekta och skadade lås, en skåpdörr går ej att öppna. Märken. Mindre sprickor i faneret.