Fanerad med mahogny. Intarsiadekor. Svängda former. Svart klädsel med pölar. Längd ca 225 cm.
Bruksskick. Senare klädsel. Fanerskador, sprickor och lagningar. Förstärkningar. Ställvis blekt.