Releifflossa är ett vävsätt som skapar olika nivåer i strukturen. På denna matta kommer botten med knutna geometriska mönster i en vackert gulmelerad slätväv. Mattan är tillverkad i Sverige under 1950-tal.
Mått: 135 x 75 cm.
Ställvis slitage. Saknar fransar.