Mässingsstomme, mått 47x26x18 cm.
41 mindre glaskupor, diameter 6 cm, höjd ca 4 cm.
82 metallfästen.
Metallstänger (med skador) medföljer.
Slitage. Glaskupor med nagg och skador vid mynningar.