Hamrad yta och kantdekor. Handtag av svärtat trä. Svensk importstämpel. Längd 30 cm, bredd 16,5 cm, höjd ca 7 cm. Total vikt 419 g.
Slitage. Mindre bucklor. Handtag med skada, något lös. Gravyr.