Med mahognyfaner och lös marmorskiva. Dörr med bakomliggande hylla samt låda. Lät svängd front med delvis snidad dekor. Bredd ca 91 cm, djup 59 cm, höjd 100 cm.
Slitage. Torrspricka. Mindre skador. Dörrspegeln slagit sig. Nyckel saknas.
Märkt med fraktsedel "Dresden Hauptbahnhof -Göteborgs Centralstation 1938".