Skiren dekor. Kanellerade överkragade men med rosettanfanger. Bronserad. Spår av underliggande grå originalmålning. Fast stoppad sits klädd med textil. Bredd 31. Djup 26. Höjd 24 cm.
Senare bronsering. Slitage. Färgbortfall. Lagningar. Senare klädsel.