Fot av förgylld brons. Med dekor av gripar och örn. Grönlackerad höj- och sänkbar skärm av plåt. Tre ljuspunkter. Diameter 37. Höjd 74 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Fläckar.