PARTI BÖCKER, 13 volymer, bl.a "Oeuvres de Moliere" och "Chef - d'oevres dramatiques de P. & T. Corneille", 1700-tal.

"Chef - d'oevres dramatiques de P. & T. Corneille", London, 1783. "Oeuvres De Moliere", Paris, 1730. "Dictonaire Danois Francois" av Hans von Uphelen, Risbenhavn, 1775. "Remarks on several parts of italy" av J. Addison, London, 1721. "Portraits des rois de France" av M. Mercier, Neuchatel, 1783. "Geometria Tyronica, eller, Maale-Konst : for Børn eller Begyndere, i hvilken indeholdes de til Maale-konstens Praxis", utgiven av Christian Cramer, Aalborg, 1770.

Ej fullständigt genomgångna. Slitage samt mindre skador och skrift. Fläckar och missfärgningar.

Proveniens

Upperuds Herrgård.

Utropspris
6 000 SEK