GUSTAV OKERBLOM, SOCKERSKÅL och GRÄDDSNÄCKA, silver, kontrollmästarstämpel Dimitri Tverskoy, S:t Petersburg 1839-1840.
Invändigt förgylld sockerskål med förgyllt lock och knopp i pärlemor. Längd 22 cm.
Invändigt förgylld gräddsnäcka. Höjd 13 cm inkl hänkel.
Sammanlagd vikt 789 g.
Åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.