Madeleine Pyk – en samling F769

SLAGLÅSGEVÅR, 1800-talets mitt.

Valnötsstock med delvis räfflad dekor och snidad varbygel i form av en orm. Oktagonal, brunerad pipa med förgylld dekor. Lås och hane med skuren dekor, jaktmotiv och märkt Artari. Stocken med dedikation och dateringar. Kaliber cirka 15 mm. Längd 129 cm, pipan 86 cm.

Ställvis slitage. Sprickor i stocken.

Proveniens

Enligt uppgift generalmajor Julius af Lindfors (1831-1903)

Utropspris
1 600 EUR