ANNA-GRETA SJÖQVIST, MATTA, rölakan, ca 257 x 168 cm, signerad AGS.
Gulmelerad botten. Bred ljus benvitgråmelerad bård med polykrom stiliserad blomranka.
Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med obetydliga skador, skadade fransar, många saknas.