TAKKRONA, Venetiansk stil, omkring 1900-talets mitt.

Mässingstomme klädd i glas, behängd med lövformade prismor. Sex ljuspunkter. Diameter ca 60 cm, höjd 46 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Prismor saknas. Nagg. Smutsig.

Utropspris
2 000 SEK