LARS LERIN, akvarellerad etsning , signerad, numrerad 5/5 och daterad -03.
Fågel med bär. 7,5 x 7 cm.
Med påskrift / dedikation. Ej examinerad ur ram.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.