LJUSKRONA, Oscariansk, omkring sekelskiftet 1900.

Förgylld mässingstomme med olikslipade prismor samt droppar behängda i girlander. Åtta ljusarmar samt tre elektriska ljuspunkter. Diameter ca 42 cm, höjd ca 70 cm.

Ej funktionstestad. Bruksskick med slitage. Renoverad och kompletterad, bemålad stomme. Prismor saknas ställvis. Nagg.

Utropspris
4 000 SEK