Räfflad fot. Trambolerad dekor av eklöv. Höjd 11 cm. Vikt 95 g.
Bruksskick. Bucklor. Senare men äldre gravyr. Repor. Invändig förgyllning i princip borta. Ett märke på kroppen, möjligen mindre lagning.