Soppslev med träskaft, Fredrik Petersson Ström, Stockholm, 1792, mindre soppslev med träskaft, Nils Wendelius, Uppsala (-1824-1857), tre slevar samt två sockerskedar helt i silver, Sverige, 1800-tal, sex matskedar varav fyra från Barkander & Söhrling, Linköping, 1832. Längd ca 19- 42 cm. Total vikt 804 g.
Bruksskick. Senare gravyr. Dekorbortfall på den större soppsleven.