Klotformad på fot. Utvikt mynning. Handmålad dekor i silver föreställande sjöjungfru samt luftbubblor. Signerad: GUSTAVSBERG ARGENTA 1045 III samt EE. Stämplad: Gustavsberg Kåge samt Handdrejad. Höjd ca 25 cm.
Minimalt slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.