VÄGGPENDYL, empirestil, 1900-talets första hälft

Förgylld och bronserad. Vitmålad urtavla. Lösa skurna trädekorer. Pendel och nyckel finns. Höjd 91, bredd 57 cm.

Ej funktionstestad. Smärre fläckar. Smärre slitage. Färgbortfall. Nagg.

Utropspris
3 000 SEK