Förgylld och bronserad. Vitmålad urtavla. Lösa skurna trädekorer. Pendel och nyckel finns. Höjd 91, bredd 57 cm.
Ej funktionstestad. Smärre fläckar. Smärre slitage. Färgbortfall. Nagg.