DAVID ROSÈN, matbord, "Napoli", för Nordiska Kompaniet NK, 1950-/60-tal.
Fanerat med mahogny. Benställning av betsad bok. Tre iläggsskivor 15, 30 samt 45 cm. Längd 145, bredd 80, höjd 74 cm.
Slitage. Fanerskador. Fläckar. Repor. Märken. Delad/omarbetad iläggsskiva.