I 'Cortina'-serien. Fanerat med rio palisander. Skjutbara glasdörrar; två flyttbara glashyllor; nedtill fem lådor. Brännstämplat. Höjd 141 cm, bredd 75 cm, djup 30 cm.
Minimalt slitage.
Andreas Siesing 'Svenska möbler' 2015, s 524.
CITES-intyg medföljer