YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Lamino", 1900-talets andra hälft.
Stomme av ek. Klädda med siden. Fåtöljens sitthöjd 38, bredd 68, djup 75, höjd 98. Pallens sitthöjd 41, bredd 59, djup 48 cm.
Senare klädsel. liten fläck. Obetydligt slitage.