Rektangulär dosa, sidor och botten med guillocherad dekor. Locket med banddekor och monogram. Invändigt förgylld. Längd 8, bredd 3,5 cm. Närmast fyrsidig med konturerad form. Heltäckande filigranarbete. Invändigt förgylld. Längd 5, bredd 5 cm.
Åldersrelaterat slitage.