BÄGARE, silver, Samuel Lyberg, Borås, 1785. Vikt 145 g.

Konande på välvd fot med reliefdekor. Våggbands dekor vid mynning och fot. Livet med graverat monogram under krona. Höjd 13 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre bucklor.

Utropspris
3 000 SEK