Fanerat med mahogny. Intarsiadekor av blommor. Två skåp, ett fack samt en låda. Längd 132 cm, bredd 44 cm, höjd 89 cm.
Bruksskick. Ställvis blekt. Lagningar. Fläckar. Märken.