Atlas, 1744.

Atlas, 1744.

[Graverad titel:] Atlas novus terrarum orbis imperia, regna ex status. [...] Opera Iohannis Baptistae Homanni. Noribergae (s.a.).

[Tryckt titel:] Schul-Atlas von zwantzig general- und special-landkarten. / Atlas scholastique composé de xx. cartes. / Atlas scholasticus ex xx. mappis. Prostat Norimbergae, officina Homanniana, 1744.

På titeln förtecknas 20 kartor på 3 språk.

Ofullständig. Med sammanlagt 21 kolorerade graverade kartor, inkl. 2 ej tillhörande Sverigekartor. Planschen över Palestina saknas. Med handskriven numrering 1-16, 19-20, 22-23, 25.

De extra Sverigekartorna är dels av av Burman 1747, dels en över Södermanland (Geringius).

Cirka 58 x 35 x 3 cm.

Samtida hårt nött band, fläckar, vikskador, revor, anteckningar m.m. Handskriven förteckning.

Proveniens

Säbylund.

Utropspris
5 000 SEK