Madeleine Pyk – en samling F769

Atlas, 1757

Atlas, 1757

Robert de Vaugondy:

Atlas universel, par M. Robert geographe ordinaire du Roy.

A Paris, chez les auteurs, Boudet, 1757. Folio. Graverad titel + [2] s. (Avertissement) + 40 s. (Préface historique) + 101 av 103 graverade dubbelsidiga kartor (2-68, 70-103); saknar nr 1 (Orbis vetus) och 69 (Bohême, Silesie). Kartorna 11 (Asia minor) och 86 (Turquie Européenne) bundna på fel plats och felnumrerade för hand.

60 x 50 x 8 cm.

Senare halvmarokängband, namnstämpel för Thord Bonde (bl. a. på titelsidan). Kartorna helt oskurna och som regel sparsamt gränskolorerade, smärre kantriss, småfläckar och fingersmutsning förekommer, benämningar och numrering i samtida handskrift på baksidorna, enstaka små skador. Textbladen ställvis med prydliga marginalförstärkningar.

Proveniens

Säbylund.

Utropspris
9 000 SEK