MEISSEN, kopp med fat, porslin, rokoko, Tyskland, 1700-tal
Handmålad, polykrom dekor. Diameter 8 respektive 13 cm.
Tillverkningsdefekter. Slitage.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.