Handmålade kartor, Eka säteri, 1827

Charta i 24 afdelningar öfver Eka säteri med underlydande torp uti Upsala län, Trögds härad och Lillkyrka socken affattad år 1827 och extraherad från Concept chartan år 1839 af C. Fr. Hessling.

[Pärmtitel:] Charta öfver Eka säteri uti Upsala len, Trögds härad och Lillkyrka sn. / A. G. Oxenstierna.

Titelblad + 24 kolorerade handritade kartblad. 43 x 26 cm.

Eka säteri, omnämnt första gången i slutet av 1300-talet, ägdes vid detta albums tillkomst av kabinettskammarherre Axel Gabriel Oxenstierna (1799-1839). Eftersom denne inte hade någon son blev han den oxenstiernska släktens siste manlige innehavare av Eka med underlydande gårdar. Hans änka, Eugenia von Essen, gifte efter några år om sig med sin kusin, greve Axel Lewenhaupt och överlevde även honom. Efter hennes död sålde arvingarna Eka år 1904.

Hårt nött skinnryggsband, ngt lös i häftningen. Kartorna lätt fingersmutsade, med enstaka småfläckar samt ställvis med påteckningar och ändringar i blyerts.

Proveniens

Från Säbylund, med exlibris.

Utropspris
5 000 SEK