SPEGEL, empir, 1800-tal.

SPEGEL, empir, 1800-tal.

Bronserad och förgylld ram med dekor av pärlstav och festonger. Segmentformat krön med dekor av maskaron och lagerblad. Nedtill palmetter. 107 x 47 cm.

Bruksskick. Dekorbortfall. Senare bronsering och målning. Anlupet glas. Krackelyrer och färgbortfall. Avslag, sprickor och lagningar. Glas något skevt sittande.

Proveniens

Tonsättaren och konstnären Gösta Nystroem (1890-1966)

Utropspris
2 000 SEK