GOLVLAMPOR, ett par, 1900-talets första hälft.

Skuren dekor av blad. Skaft delvis vridet. Höjd exklusive lamparmatur 149 cm.

Bruksskick. Färgbortfall. Senare målning. Sprickor och avslag. Lagningar. Ej funktionstestade. Instabila samt sneda.

Proveniens

Tonsättaren och konstnären Gösta Nystroem (1890-1966)

Utropspris
2 000 SEK