SEKRETÄR, sannolikt Hälsingland, daterad 1848.

Originalmålad i ädelträimitation samt med ägarmärkning. Uppfällbar skiva i marmorimitation. Fällbar skrivklaff med bakomliggande lådor fack och skåp, tre underliggande lådor. Beslag av mässing. Bredd 128, djup 44, höjd 119 cm. Nyckel finns.

Obetydliga kompletteringar. Obetydliga skador, lagningar, torrsprickor.

Proveniens

Enligt uppgift har möbeln stått i en prästgård i Hälsingland.

Utropspris
10 000 SEK