Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

NILS KREUGER, pastell på papper, signerad NKreuger och daterad Apelvik 1894.

Man som sadlar på en häst. 62 x 48 cm. A tergo gåvodedikation på bakstycke: "Till Margareta Malmsten. Hjärtliga lyckönskningar på högtidsdagen av tacksamma och tillgivna Bessie Kreuger 31/8 1935".

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Bessie Kreuger (konstnärens dotter); Margareta Malmsten (i gåva från ovanstående år 1935); privat ägo.

Denna ovanliga pastell är utförd under konstnärens tid (1892-1896) i Apelviken utanför Varberg där Kreuger tillsammans med två andra Konstnärsförbundare, Karl Nordström och Richard Bergh var verksamma som konstnärer i ett nära samarbete vilket gått till konsthistorien som Varbergsskolan.

Utropspris
10 000 SEK