Eva Bonnier

(Sverige, 1857-1909)
Eva Bonnier
(Sverige, 1857-1909)

EVA BONNIER, olja på duk, Monogramsignerad EB och daterad -02

Vinterlandskap, Danmark. Duk 32,5 x 43 cm.

Smärre krackelyrer.

Proveniens

Gåva av konstnären till Marie (Mimmy) Thaning, gift Bech-Andersen (1876‑1958);
därefter genom arv efter henne till hennes brorson Olof P. Thaning (f. 1911);
därefter genom arv inom familjen till 2018

Auktionens målning visar anknytning till landskap av Vilhelm Hammershøi (1864-1916) vilken Eva Bonnier beundrade. Under ett besök i Köpenhamns 1903 sökte hon upp Karl Madsen, den kända konstkritikern, vid tidpunkten inspektör på Statens Museum for Kunst, och bad om en introduktion till Dr. Alfred Bramsen för att se dennes omfattande samling verk av Vilhelm Hammershøi (G. Cavalli-Björkman, Eva Bonnier. Ett konstnärsliv, s. 295).

Målningen är utförd i en återhållsam subtil färgskala. Då spännramen är tillverkad på Bornholm kan det också vara där som Bonnier utfört detta vinterlandskap.

Verket har varit i danskan Marie (Mimmy) Thanings ägo. Hon var en god vän till Bonnier och hade varit engagerad i Evas svägerska Lisen Bonniers filantropiska projekt Frihetsvännerna. De båda brevväxlade flitigt och reste ibland tillsammans.

Utropspris
10 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801