GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman Nuutajärvi Notsjö 1948.
Bärnstenstonat och klart glas. Med musch. Signering med syrapenna. Höjd 19 cm.
Slitage. Repor. Mindre nagg undertill.