KAFFESERVIS, silver, 3 delar, Kultakeskus, Tavastehus 1931 och sockertång av A.V. Nevalainen, Helsingfors 1929.

Kaffekanna, höjd 25 cm. Sockerskål och gräddsnäcka, invändigt förgyllda, höjd ca 10 cm inkl hänklar. Sockertång med förgyllda klor, "Musslan", längd 11 cm.
Sammanlagd vikt 1289 g.

Obetydligt slitage. Kannan invändigt med bruksslitage. Sockertången med gravering.

Klubbat pris
341
3 864
356
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (6 bud)
29 jun 2018 18:50
341 EUR
29 jun 2018 13:47
321 EUR
29 jun 2018 13:47
321 EUR
22 jun 2018 16:38
300 EUR
22 jun 2018 14:25
160 EUR
21 jun 2018 20:50
150 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492