ERIC VASSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad -35.
Strandlandskap från Hangö, 46.5 x 38.5 cm.
Färgbortfall. Illa spänd duk.
Eric Vasström var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finska konstföreningens ritskola. Han är främst bekant som akvarellist. Vasström målade stadsmotiv och träffande djurporträtt, speciellt hästar.