ELIEL SAARINEN, STOL, Adelta, Finland 1980-tal. Modellen formgiven 1929-1930.
Röd- och svart lackerad björk med glansig yta. Svängd samt fasetterad rygg. Fast, stoppad sits. Märkta "Cranbrook 1929-30 Saarinen House, Adaption, Made in Finland by Adelta oy", numrerad 126. Sitthöjd 44,5 cm, totalhöjd 94,5 cm.
Smärre bruksslitage med enstaka märken.