Jacob Siölin

(Sverige, 1737-1785)
Jacob Siölin
(Sverige, 1737-1785)

JACOB SIÖLIN, skrin, Köping, signerat och numrerat 506 (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).

Fanerat med alrot. Locket med beslag av mässing. Brännmärkt Jac. Siölin Köping No 56. Köpings hallstämpel. 20, 5 x 15, höjd 11 cm. Nyckel finns.

Två hörn lagade. Senare lack. Ej ursprungligt beslag. Smärre slitage. Torrspricka under beslag.

Formgivare

Jacob Sjölin (1737-85) etablerade sig i Mälardalen där han så småningom blev den mest betydande snickaren utanför Stockholm. På grund av speciellt god tillgång på al kunde Mälardalssnickarna redan under barocktid specialisera sig på att utföra möbler av alrot, ett material som tidigt uppskattats för sin vackra lyster. Sjölin kom att bli känd som den främsta mästaren att arbeta i detta material, då han utvecklade en ny teknik att färga eller ”koka” faneret, som sedan glömdes bort kring 1800-talets början. Sjölin var mycket noggrann med att signera sina alster, och med hjälp av brännstämplar och det är därför möjligt att sammanställa ett stort urval verk av hans hand.

Utropspris
8 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

310. Marie-Louise Ekman, "Utforskande penna-monument, Picasso-dam och en Olle Baertling-målning".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
80 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
Aktuellt bud:
80 000 SEK