Genombruten dekor, höjd ca 10-22 cm i etui.
Anlupen. Åldersrelaterat slitage. Repor. Saknar lockknopp. Senare gravyr.
Gåva till fru Jacobsson efter 40-årig trogen tjänst av deras Majestäter Konung Oscar II och Drottning Sofia 1903.
Medföljer kondoleansbrev från bitr hofmarsalk Erik Rålamb, 1922, vid fru Jacobssons död.