CARL MALMSTEN, Soffa, "Samsas", 1900-talets andra del.
Helstoppad med tygklädsel och ben av bok. Längd 165, sitthöjd ca 42, total höjd ca 87 cm.
Ställvis hårdare slitage. Fläckar. Märken. Lösa kantband.
Soffan Samsas formgavs av Carl Malmsten 1960 och modellen är en omritad variant av ursprungsmodellen "Konsert" som Carl Malmsten ritade för Stockholms Konserthus år 1923.