Rödmelerad botten med polykroma livsträd, fåglar och nisch. Mörkblå huvudbård med blom-, arabesk - och palmettranka. Korkull
Något slitage, smutsig, fläckar varav vissa är stela (Cherook). Långsidorna med trampveck, kortsidorna med obetydliga skador, baksidan med smärre malskador.