Urtavlan av mässing märkt: "John Gilbertson". Fodral av ek. Ett lod och pendel medföljer. Bredd 50, djup 28, höjd 217 cm.
Renoverat och kompletterat. Smärre skador, slitage och lagningar. Torrsprickor. Nyckel saknas.