Fanerat med mahogny. Intarsiadekor. Två skåp samt två lådor. Längd 106 cm, bredd 42,5 cm, höjd 170 cm. Nyckel finns.
Slitage med märken, repor och fläckar. Lagningar. Åtta hyllbärare saknas.