SKÅP, barock, 1700-tal.
Tudelat. Målat. Brutet krön. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med fem lådor. Beslag av mässing. Bredd 122, djup 46, höjd 188 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare målning. Delvis maskstungen. Torrsprickor. Renoverad. Kompletterad med senare ben.