Kan inte nå servern

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1954)
Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1954)

JONAS BOHLIN, taklampa, "Liv", Klong Interiör, Örsjö Belysning, cirka 2004.

Vit och crémefärgad tyll. Stomme av vitlackerad metall. Etikettmärkt. Höjd ca 50 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Formgivare

Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.