OFFICERSSTICKERT, för flottan, Finland, 1900-talets början.

Rundat träskaft med metallbeslag. Klingan märkt Hackman & Co Sorsakoski. Läderbalja med metallbeslag och upphängning. Längd 37,5 cm, klingan 26 cm.

Sedvanligt slitage.

Utropspris
400 EUR