Målade. Skuren dekor. Fast stoppad sits och armlän. Rygg av flätad rotting. Stolens sitthöjd 51, bredd 59, djup 55, höjd 97. Pallens bredd 32, djup 22, höjd 17 cm.
Kompletterad. Senare målning. Senare klädsel. Omarbetad. Lagning. Slitage. Färgbortfall. Fläckar.